Why Jan Kriel?
  Admission
  Academic
  Sport
  Culture
  Achievers
 
  Psychologists
  Physiotherapists
  Occupational Therapists
  Language and Speech Therapists
  Nurses
  Centre for alternative assessment and learning support
  Social Workers
  EEG
  Hostels
  Aftercare
  Bus Services
 
  Diary
  News / Articles
  Important Events
  Assignments, Tests and Exam Timetable
  Photo Album
  Contact Us
  Governing and Management
 
 
                     
    Contact us   Hostel   Buses   Jan Kriel Institute   Diary
                     
Governing and Management »
  »
Governing Body
Parent Staff Association
Headmaster
School Management Team
Learner Leaders
Foundation Phase
Intermediate Phase
Senior Phase
Further Education and Training
Centre for Oudio Learning
Clinic Staff
Administrative Staff
Hostel Staff
Maintenance Staff
   
Governing Body

REGULATION

NAME

CAPACITY

2(1)(a)

Brits, I

Ouer

 

Brundyn, P

Ouer

 

Conradie, R

Ouer

 

Maritz, M

Ouer

 

Theart, D

Ouer

 

Theron, J

Ouer

2(1)(b)

B Wright

Adjunkhoof

 

Oosthuysen, M

Adjunkhoof

 

Snyman, A

Terapeut

2(1)(c)

Gentle, E

Nie-opvoeder

 

 

Leerder

 

 

Leerder

 

Odendaal, GB

Skoolhoof


Parent Staff Association for 2017  

 

Parents:

Ackermann, Esmé
Botha, Martie
Burger, Lorna
Carstens, Mariëtte
Coetzee, Charnré
De Bruyn, Pierre
De Wee, Samantha
Holtzhauzen, Johan  (Treasurer)
Janse van Rensburg, Frikkie
Janse van Rensburg, Marisa-Lee (Chairperson)
Lötter, Lynette (Vice-chairperson)
Schäfer, Annamarie
Sutherland, Leana
Swanepoel, Louani  (Secretary)
Van Wyk, Natasha
Vosloo, Adri

Staff:

Du Toit, Derick
Muller, Magriet
Odendaal, Gerrit
Oosthuysen, Mariet
Roets, Deona
Samuels, Martin
Snyder, Jaco
Stanfliet-Maasdorp, Abigail
Van der Vyver, Swartjie
Wright, Bernie

Functions / Fund-raisings for the year:

The PTA of Jan Kriel School is renowned for not using the traditional methods like competitions for fund-raising, but rather have functions for this purpose.  The aim is to provide a product or service in order to raise funds.  Parents and the community became used to these regular functions and indicate it on their calendars in advance.

The basic principle is to have one fund-raising event per school term instead of having a number of small events.

First term

Hoenderbraai

Second term

Biefstuk-ete

Third term

Loslitdag

  Gholfdag 

Fourth term

Geen geleenthede

 

These funds are applied as follow:

  • Matric Farewell
  • Funding sport tours
  • Funding equipment for needy learners
  • Purchasing of computers
  • Contributions towards the upgrading of the school building and hostels

Headmaster  
Mr GB Odendaal, principal since January 2016.
   
School Management Team  

G B Odendaal: Principal

A Snyman:
Head - Clinic

B Wright
Deputy Principal (High School)

M Oosthuysen:
Deputy Principal (Primary School)

E Wranz

D Simons

C Davis

C Martin

X Kotzé

Z de Villiers
(acting)

A Norman

M Strydom
(acting)

Therapy

VOO

VOO

VOO

SF & VOO

Computers

IF

GF

   
Learner Leaders  

Prefects 2017

Grade 12:

 

Grade 11:

Bianca van der Merwe
Dewald Swanepoel
Angelique O’Connell
Nathan Marks
Louis Jacobs
Danielle Botes
Zinzi Smith
Bernard Potgieter
Libby Saville
Nazca Williams
Heino Els
Patrick Mostert

Head boy: Dewald Swanepoel
Head girl: Bianca van der Merwe
Deputy head boy: Nathan Marks
Deputy head girl: Angelique O’Connell

Ruth Lanjopoulus
Blade Patric
Daniël Botes
Renate van Reenen
Wouter Vosloo
Carmen van Staden
Wayde Nyirenda
Ulrich de Jager

 
   

RCL 2017

Grade 12:
Angelique O’Connell
Nathan Marks
Rahim Suliman

Grade 9:
Dori-Ann Schäfer
Ané Eigelaar
Erik Swanepoel

Grade 11:
Wouter Vosloo
Wayde Nyirenda
Ulrich de Jager

Grade 8:
Kai Francis
Jana van der Merwe
Riekert Koen

Grade 10:
Stephan Joubert
Samantha Hamman
Henrico van den Berg

CHAIRPERSON: Angelique O’Connell
VICE CHAIRPERSON: Stephan Joubert
SECRETARY: Dori-Ann Schäfer
TREASURER: Ulrich de Jager

 
   
Foundation Phase  

R

J van Wyk

1, 2 (Eng)

M Muller

M Kampies (Assistant)

1 (Afr)

M McDonald

H Crafford (Assistant)

2 (Afr)

M Strydom (Acting Head of Department)

L Vosloo (Assistant)

3 (Eng)

L van Niekerk

3 (Afr)

A Coetzee

E Minnie (Assistant)

 

 
   
Intermediate Phase  

 

A Norman  (Head of Department)

4.1

E Nieuwoudt

 

J Oosthuisen (Assistant)

4.2

M Conradie  (Graadhoof)

 

M du Plessis (Assistant)

4.3

E van Eeden

 

W Jonker (Assistant)

5.1

Z de Villiers  (Head of Grade and acting Head of Department)

5.2

T Japhets

5.3

E Nieuwoudt

6.1

D du Toit 

6.2

H Janse van Rensburg (Head of Grade)

  K Daniels (Assistant)

6.3

S Dippenaar

  T Jonker (Assistant)
 
   
Senior Phase  

7.1

D Smith

M Samuels
X Kotzé

7.2

M Peterson
J Vorster (Assistant)

7.3

C Allers

8.1

I Buys

K Olivier
X Kotzé

8.2

C Nel

8.3

P Strauss

8.4

L Robertson

9.1

M Arendse

D Kleynhans
X Kotzé

9.2

A van As

9.3

M Galant (Assistant)
T Mabutha (Assistant)

 
   
Further Education and Training  

10.1

J Pretorius

L Eager
B Wright

10.2

N Bezuidenhout

10.3

D van Zyl

10.4

M van Papendorp

10.5

S Hendriks (Assistant)
M de Koker (Assistant)

11.1

G Whitmore

J Snyder
C Martin

11.2

C Kleynhans

11.3

M Schoeman

11.4

N Hoon

11.5

A Huisamen

12.1

A Hector

C Davis
D Simons

12.2

J O’Ryan

12.3

S Knoetzen

12.4

H van der Merwe
N Nel (Kombuis bedryfsbestuurder)

12.5

R Prinsloo

 
   
Centre for Alternative Assessment  
C Kotzé
C van der Merwe
B Venter
S Kilbourn
 
   
Clinic Staff  

Pshychologist

C Duckitt

  M van Niekerk

Nursing staff

M de Villiers

J van der Merwe

Occupational Therapists

A Snyman (Clinic Manager)

M Strauss

L Traut

M van der Vyver

A Edwards

Physiotherapists

A Conradie

J Nell

Speech and Language Therapists

E Wranz (Head of Department)

M de Jongh

H Krige

D Roets

A Stanfliet-Maasdorp

M Uren

Social Worker

E Pretorius

 

 
   
Administrative Staff  

T van Heerden

Financial Administrator

M Marchand

Finances

S Bosman

Secretary: Headmaster

A Müller

Receptionist

E Gentle

Bus coordinator

G Sullivan

Messenger

 
   
Aftercare  

T Jonker

J Rossouw

 
   
Hostel Staff  

Disa

Jangroentjie

C Lerm (head)

S Joseph (head)

J Klem

M September

A Sullivan

C Swarts

 

 

Kiewiet

Bokmakierie

V Joseph (head)

C Malan (head)

D Jamneck

R Erasmus

L Swarts

R Minnie

 

 

Disabled Learners

 

K Tielman  
C Jasson  

 

 
   

Kitchen Staff

M Maicau (head)

S Baard

P Booysen
K Verhoog

K Hendricks

F Stols

F Tielings

 
   
Maintenance Staff  

1. Buildings

J Heydenreich (project manager)

S Marais

F Josias

D Swartz

2. Terrain

C Visser (senior)

E Collins

N Nuyts

W Isaacs

A Peterson

3. General Assistants

M van der Vyver (senior)

S Josias

I Benting

S Abrahams

M de Kock

D Baard

E Piet